Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

  • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
  • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
  • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
  • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
  • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
  • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

*
*

*
guvenlik
soru işareti

Eviva Towers ve Gümüş City

Ömür Gün | 31 Ekim 2014 | 15:35 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

Merhaba, Evivatowers toprak sahibine iade edilip proje iptal oldu.Kalan kişileri Gümüşcitye yönlendiriyorlar.Towers için Haziran 2014 yılında bitirilecek sözü verilmişti.İmar,izin,kat..vs izinlerden dolayı mücbir sebeplerden dolayı 6 ay gecikme yaşanmış.Bu sebepler olunca proje bitirme süresinden bu yana kirayı hak etmiş olur muyuz? Diğer sorum ise;Paramızı almak istesek verdiğimiz ücretin 2 yıl içindeki zararını isteme hakkımız olur mu?

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Firma ile yapılan sözleşmede yazan esaslara göre sonuç değişebilir. Bu nedenle sözleşme örneğiniz ile birlikte bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır.

56 Kişi Okudu | Cevabı Oku
soru işareti

Ayni senede 2 gayrimenkul satisi

Seda | 31 Ekim 2014 | 15:12 | Cevaplayan : Işıl Seren Keskin

2014 senesi icinde sahsima ait 2 mulk satisim oldu. Bir tanesi 2012 senesinde alim yapildigi icin gelir vergisine tabi olacaktir. 2.si ise 2005 senesinde alinmis olup normalde istisnaya girecektir diye dusunuyorum. Yoksa ticari satis olarak mi degerlendirilir? Bu durumda gelir vergisi muaffiyetimi Kayip mi ediyorum Degerli goruslerinizi bekliyorum .

Işıl Seren Keskin : Merhaba. Bir yılda birden fazla veya her yıl bir satış yapılması halinde satışın hangi amaçla yapıldığının tespit edilmesi gerekiyor. Şahsi ihtiyaç ya da servetin korunması amacıyla yapılan satışlar değer artış kazancı kapsamında değerlendiriliyor. Detaylara Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz.

77 Kişi Okudu | Cevabı Oku
soru işareti

Avrupa Konutları Kale Projesi

Ayça Yıldırmış | 31 Ekim 2014 | 13:42 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sorunuz: Tebernüş Bey merhaba, Avrupa Konutları Kale projesinin Cevizlibağ'daki satış ofisine gittik dün akşam. Eşim de ben de çalışıyoruz ve yılların emeğinin karşılığı olan birikimimizi bizi pişman etmeyecek doğru bir yere yatırmanın derdindeyiz. Bu ilk gayrimenkul yatırımımız olacak, o nedenle bizim için çok çok önemli. Eşim Beşiktaş, bense Levent bölgesinde çalışıyorum. 97 adet 1+1 dairenin ve 2+1 b tabir edilen brüt 102 m2 olan dairelerin tümünün satıldığı bilgisini verdi satış görevlileri. Bloklar 10 katlı, 2+1, 9. kat kuzeybatı cephe brüt 136 m2 net 100 m2 daireye 829.000 TL istiyorlar. Projenin 18 ayda tamamlanacağı, kira getirisinin ise tahmini 3.000-3.200 TL civarı olacağını belirttiler. Daire E5'e değil, arka cepheye bakıyor bu arada, site içine ve E5?e bakanların hepsi satılmış. Size sorularım : 1) m2 fiyatı 6095 TL'ye geliyor. Cevizlibağ bölgesi için bu fiyat makul müdür? İlk etapta yatırım amaçlı olarak düşünüyoruz ama ileride oturmayı da değerlendirebiliriz. Mantıklı bir yatırım mıdır, siz nasıl değerlendirirsiniz? Bölgeye önümüzdeki günlerde NEF/ İş GYO, Ağaoğlu, vb gibi firmaların da yeni projelerle geleceği söyleniyor. Bu durumda 3.000-3.200 TL'ye kiraya verilebilir mi? Yoksa bölgedeki arz fazlası kira getirisini olumsuz etkiler mi? 2) Avrupa Konutları Tem1'de 2+1 brüt 114 m2 hemen teslim daireyi şu anda 550.000-600.000 TL civarına alabilmek ve beklemeden kira getirisi elde etmek mümkün. Aylık 2.000 TL?den kiraya verilirse, ortalama olarak Kale projesi bitene kadar 24x2.000= 48.000 TL civarı bir kira getirisi sağlar. Ya da henüz tamamlanmamış olan TEM2'de 2+1 123 m2 daire 605.000 TL'ye alınabiliyor. Bu durumda, Kale projesinin bitmesini beklemektense, TEM1 veya TEM2'den almak daha mı mantıklı olur? TEM1 prim açısından doygunluğa ulaştı denilebilir mi? Yoksa çalışmalarına başlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattı ile daha da prim yapar mı? 3) Elimizdeki birikimin tümünü Kale projesine yatırmakla daha mı fazla prim elde edebiliriz, yoksa TEM1 veya TEM2 den bir daire alıp, kalan paranın da üzerine biraz daha kredi çekip başka projelere bakarsak, yumurtaları farklı sepetlere dağıttığımız için daha mı doğru bir iş yapmış oluruz? 4) Kale projesinde aidatların m2 başına 4 TL olacağı bilgisini aldık. 2+1 daire için 544 TL aylık aidat bize biraz fazla geldi. Avrupa Konutları TEM1 düşük aidat ve başarılı site yönetimi ile öne çıkmıştı. Kale'den de biz bu tarz düşük bir aidat politikası bekliyorduk ama yanılmışız. Aidatlar hakkında sizin yorumunuz nedir?

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Metrekare bazlı fiyatı mantıklı. Ama büyük 2+1. Toplam fiyat yükseliyor. 3 bin 500 TL'nin üzerinde kiraya verilmesi gerekiyor. Verilemezse kira çarpanı açısından çok mantıklı değil. Bu fiyatlardan alırsanız getirisi İstanbul ortalamasının altında kalmaz. Bölgede arz fazlası olacak. Ama erimeyecek arz fazlası değil. Önemli olan fiyat. Fiyatı makul olduğu sürece arz erir. Avrupa Konutları TEM mantıklı. Alınır.Düşük aidat politikası ve site yönetimi devam ettiği sürece Avrupa Konutları TEM prim yapmaya devam eder. Borcun azı makbuldür. Metrekareye 4 TL biraz yüksek. Diğer Avrupa Konutları'nda olmayan hangi hizmetler var? Buna bakmak gerekiyor.

230 Kişi Okudu | Cevabı Oku
soru işareti

İki proje arasında karar vermeme yardımcı olur musunuz.

Seher çalışkan | 31 Ekim 2014 | 12:54 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba, Iki proje arasında nasıl karar vereceğimi bilemedim.Gönül ikisinide değerlendirmek isterdi ama :)) Proje isimleri belli sebeplerden vermedim.Kusura bakmayın Kayaşehir m2 fiyatı brüt : 3.136 TL/m2---net 4.280TL Net brüt oranı %36 Topkapı m2 fiyatı brüt : 6.193 TL/m2----net 8.673 TL Net brüt oranı %36

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Birşey demek gerçekten zor. Sadece metrekare bazlı analiz yanıltır. Şirketin sicili önemli... Aidatı önemli.. Hangisinin zamanında teslim yapacağı önemli...

123 Kişi Okudu | Cevabı Oku
soru işareti

kristal şehir geç teslimat

ahmet kyl | 31 Ekim 2014 | 12:46 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Sayın tebernüş bey, İstanbul beylikdüzünde kristal şehir inşaatının Son durumu nedir? 1.etap 2015 ocak teslimat denildi. nisan ayında geç kalma durumunda kira ödemesi alacak mıyız diye sormuştum biz her türlü haklı çıkarız siz boş verin kirayı gibi bir cevap almıştım. kira ödemesi alabilir miyiz? iyi günler

Tebernüş Kireçci : İyi günler. Emin olun bilmiyorum. Havadanemlak.com projemizi iptal ettik. Ondan beridir projelerdeki son durumu bilmiyorum.

76 Kişi Okudu | Cevabı Oku
soru işareti

kat karşılığı vermem mi mantıklı yoksa satmam mı yada beklemem mi

mehmet yılmaz | 31 Ekim 2014 | 11:41 | Cevaplayan : Tebernüş Kireçci

Merhaba tebernüş bey uzun zamandır sizi takip ediyor makalelerinizden faydalanmaya çalısıyorum.Size sorum şu istanbul silivride kiptaş 2 etabının hemen yanında yol ağzında şehir içine yakın 8600 m2 tarlam var.imar planlarında buraya yüzde 40 uygulanacakmış yani 4500 5000 m2 arsam kalcak. sizce bu arsayı kat karşılığı olarak vermek mi satmak mı yada bekleyip kazanmak mı daha mantıklı olur. cevabınız için şimdiden çok teşşekür ederim.

Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Tekliflere bakmak gerekiyor. Her zaman işin matematiğine bakmak gerekiyor.

82 Kişi Okudu | Cevabı Oku
12 3 4 5 »