Merhaba, Eşim e ben ev sahibi - Tebernüş Kireçci Cevaplıyor

Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  Örnek: 5X21234567
  * Bu hizmet ücretsizdir.
  * Cep telefonunuzu başında 0 olmadan yazınız.
  Sorunuzun cevaplanabilmesi için şifreyi girmeniz gerekecektir.
  guvenlik
  Geçmiş sorularda arama yapabilirsiniz.

  nihal tarçın : Merhaba, Eşim e ben ev sahibi olmak istiyoruz. Ancak ne yapacağımızı bilemiyoruz. Nakitimiz yok gibi. 80-100000 gibi tuzla,pendik vb 1+1 yatırımlık alıp 3 senede ödeyip sonra da onu satıp oturacağımız bir yer mi almalıyız, yoksa kendimizi bayağı zorlayıp 300-350000 civarında 10 yılllık bir kredi borcuna mı girmeliyiz.Yatırmlık alırsak Anadolu yakasında 1+1 nerden alabilriz. Ya dayine tuzla vb civarında oturabileceğimiz güzel bir 3+1 mi almalıyız, onu nederen alabilriz? Soru işaretlerimiz çok fazla, destel olursanız seviniriz. Çok teşkkürler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Rica ederim. Doğru insandan insana değişir. Subjektiftir... Buraya tıklayınız adresindeki yazımı okuyun. Ama şunu bilmenizi isterim: İstanbul'da her zaman tercihiniz oturacağınız bir ev olsun.

  19 Nisan 2014, Cumartesi 11:46:47

  Can Özçakır : Tebernüş Bey merhaba, öncelikle ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. Yaklaşık 220.000 TL birikimim var. Özellikle anadolu yakasında yatırım amaçlı değerlendirmek istiyorum. Gidip incelediğim 2 proje var. Birincisi Dap yapının kartal sahildeki istmarina projesi. İşin daha çok başında bitimine 36 ay var fakat karma proje olmasından dolayı uzun vadede cezbediyor ve akıl çeliyor. Fakat bu süreçte 3 yıl hiçbir kira getirisi yok. Sosyal medya üzerinde takip ettiğim ve satış danışmanlarının aktarmasına göre bittiğinde %100 uzun vadede %300 değer kazanacağı yönünde. Bunlar tabii güzel temenniler ama yazılı bir teminat olmadığı sürece varsayımdan öteye gitmiyor bence. Birde devamlı söyledikleri marina projesi gerçekten yapılır mı bilemem. Bu projede alabileceğim daire homeoffice olarak geçen 1+0 (stüdyo) daire brüt 35 m 2, net 24 m2 (%31 kayıp) direk ön cephesi deniz adalar ve yapılacağını söyledikleri mega yat marina ya bakıyor. 34 katlı binanın 8.katı. Dairenin fiyatı indirim sonrası 224.000 TL ye geliyor (m2 si 6.400 TL ye geliyor). Homeoffice olması avantaj mı dezavantaj mı aralarındaki farkı da açıkçası çok anlayamadım. Stüdyo Residence ile stüdyo homeoffice aynı şeyler kullanımı sağlayabilir gibi geliyor bana. Diğer proje ise Fer yapının Kartal E-5 deki Mai Residence. Bu projede (1+0 stüdyolar bitmiş) alabileceğim daire homeoffice olarak geçen 1+1 daire brüt 56 m2, net 40 m2 (%30 kayıp) direk ön cephesi deniz ve adalar bakıyor. 16 katlı binanın 4.katı. Dairenin fiyatı indirim sonrası 267.000 TL ye geliyor (m2 si 4.750 TL ye geliyor). 47 bin TL kredi çekmem gerekiyor. Aralık 2014 teslim. Amacım bittikten sonra kiraya verip çocuklarıma eğitim sürecinde maddi destek olması, daha sonrasında ise iş veya evlilik hayatlarında kapital olması (15-20 sene sonrası). Veya değerine ulaştıktan sonra (%100 doluluk sağlandıktan belli bir süre sonra) başka bir yatırım için kullanmak. Bu iki düşüncem konusunda fikrinizi ve beni yönlendirmenizi rica ediyorum. Tabi önereceğiniz bir C şıkkı da olabilir. Sevgiler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Öncelikle çok teşekkür ederim. güzel bir soru sormuşsunuz. Gayet güzel. Ayakları yere basan bir soru... DAP Yapı Kartal projesi bu fiyatlardan alınabilir. Prim yapar mı? Mutlaka yapar? Uzun vadede... Kısa ve orta vadede ne kadar prim yaptığını anlamak için DAP Yapı'nın farklı mimarilerle yaptığı projelerdeki ikinci eldeki artışları araştırın. Buradan hareketle bir tahminde bulunabilirsiniz. İşin aslı geleceğe yönelik prim tahminleri umulanı karşılamayabilir. Yazdıklarınıza göre teslim süresini de gözönüne alırsak Mai Residence daha cazip görünüyor. İkisinden hangisi gelecek 5 ya da 10 yılda daha fazla kazandırır? Bunu tahmin edebilmek gerçekten zor.

  19 Nisan 2014, Cumartesi 11:29:12

  ziya fıçı : 400m2 büyüklüğünde bir arsamız var. eşimin adına kayıtlı. Gazete haberlerinde okumuştum, arsa üzerinde kısıtlama varsa vergisi daha düşük olur diye. arsamızın üzerinde 1973 yılında 95m2 si üzerine türkiye elektrik kurumu genel müdürlüğü lehine 570.00 lira bedelle irtifak hakkı(başlama tarih:24/05/1973, bitiş tarihi 24/05/1973) şeklinde tapu kaydı üzerinde bir ibare var..Arsa vergisinde indirim sağlarmı bize? öğrenmek istiyorum, bunu belediyede ki memura nasıl anlatabilirim ? ilgili kanun veya yönetmelik varmı? teşekkür ederim..

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  19 Nisan 2014, Cumartesi 11:19:44

  Ümit Dursun Sümeraka : Tebernüş bey yazılarınızı sürekli takip ediyorum ve bizleri bilgilendirmeye çalıştığınız için teşekkür ediyorum. Özyurtlar Residence teslim tarihine ilişkin defaten buradan sürekli farklı tarihler verdiniz ve bizler halen Nisan ayının sonuna yaklaşıyoruz bir telefon bile almadık ki iki ay sonra taahhüt edilen teslim tarihinden 1 yıl gecikmeli olarak bir teslim tarihi ile karşı karşıya olacağız. Bu kadar gecikme süresini de mücbir sebep olarak mı değerlendirmemiz gerekiyor. Ayrıca neden tapularımızı kat mülkiyeti olarak alamıyoruz diğer bildiğimiz profesyonel inşaat firmalarında olduğu gibi ki şimdi kat irtifakı tapuları verilecek deniyor ama bizden talep edilecek olan rakamlar daire başı 7.500 TL civarı olacak şeklinde telaffuz ediliyor ki madem bu rakamları vericez daha sonrasında da kat mülkiyet tapuları içinde mi ayrı bir masraf yapacağız. Ayrıca geçmişte bir çok müteahhit firmalarda olduğu gibi kat irtifakı tapuları verilecek daha sonrasında mülkiyet sahipleri kat mülkiyet tapusu alabilmek için belediye ile karşı karşıya mı bırakılacak ki diğer projeler de ruhsat sıkıntısı olduğu ve bizim projemize de bu yüzden belediye tarafından halen ruhsat verilmediği kulağımıza geliyor. Bizleri bu konularda da aydınlatabilirseniz çok seviniriz. Saygılar...

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Emin olun bendeki bilgileri süzmeden size aktarıyorum... Bildiğim kadarıyla bu ay içinde teslim gerçekleştirilecek. Sözleşmenizi alarak gecikme nedenlerini bu alanda uzman bir avukata danışmanız daha mantıklı olur. Ayrıca Özyurtlar Residence'den ev alanlar olarak bir araya gelin. Tamer Bey ile görüşün.

  19 Nisan 2014, Cumartesi 09:04:58

  leyla geçit : benim hazine araziye yapılmış vergisini ödediğim evim var ancak ben tapulu bir evim olsun istiyorum.aynı zamanda da babamdan kalan 9 hissedarı olan ahşap bir evde bir pay hissem var, ben bu durumlar göz önünde bulundurulunca tokiye başvurabiliyormuyum .açıklayıcı bir cevap verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Toki başvuruları yoksul, alt, dar ve orta gelir gruplarına göre değişkenlik gösterdiği için bizzat Toki'ye müracaat etmeniz sizin için faydalı olacaktır. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  19 Nisan 2014, Cumartesi 04:04:00

  adil : Merhaba tebernus bey bizim arnavutkoy haraccidaki tarlamiz 710 parsel 1398m yerimiz var yaklasik 25 yildir mutlak dere alani diye geciyor ancak iski harita isleri mudurlugunden aldigimiz bilgiye gore yerimizin 2013 ocak ayi itibaren 255m sinin koruma alaninda kaldigi diger 1000 kusur metresinin koruma alani disinda kaldigi yonundedir gerek belde belediyesi ve i.b.b den hic bir sonuc alamadik sizden ricam ne yapmaliyiz lutfen bize yardimci olun magdur durumdayiz tesekkurler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  18 Nisan 2014, Cuma 22:49:08

  Beytulah Pekmzci : İstanbul'un içinde kalan nadir arsalar veya eski evler; mütahitle kat karşılığı anlaşmadan doğrudan satış düşünülüyorsa eğer fiyat neye göre belirlenir? Biz arkadaşlarla kabaca şöyle bir hesap yaptık: Emsal 2 olan 500m2 arsa üzerine 5 katlı 10 daireli bir apartman yapılabiliyor olsun.Civardan hesaplana kira çarpanıyla daire başına 250.000TL olsun. Böyle bir arsanın satış fiyatı 2.500.000TL mi, 2.500.000TL eksi inşaat maliyeti mi (ki bu durumda nasıl bir inşaat olduğuyla da çok ilgili) yoksa mütahitin en başında kat karşılığı %50 teklifinden yola çıkarak 1.250.000TL mi olur? Teşekkür ederim.

  Tebernüş Kireçci : Böyle bir soru soru sorduğunuza göre ciddi bir mantık ve matematik sorununuz var:)) İşin esprisi bir yana inşaat maliyeti çıkartılır...

  18 Nisan 2014, Cuma 19:17:09

  Serap Karaarslan : mrh.öncelikle zaman ayırıp mesajımı okuduğunuz için teşekkür ederim.Ben Ankara'dan yazıyorum. Biz iki kız kardeş idik.Ablam Ekim ayında vefat etti.Bekar dı tek varis ben kaldım.Sormak istediğim husus şu; ablamın ortalama 60-70 yıllık 12 dairelik bir apartmanın giriş katında (kat mülkiyetli) tek dairesi vardı.2011 yılının şubat ayında 11 daire anlaşarak müteahhit ile sözleşme imzaladılar yıkılıp yenisi için.diğer bir daire yüklüce para istediği için anlaşmadı. ablamın kiracısı vardı.diğer mal sahipleri zaman içinde kiracılarını çıkartarak anahtarlarını müteahhite vermeye başladılar. müteahhit anahtarı aldığı dairenin çerçeve vs. sini yıkarak metruk hale getirmeye başladı.anlaşamadığı daire için belediyeden yıkım kararı çıkattıracakmış.ablamın kiracısı bu yıl mart ayında tahliye davası ile boşalttı.(ablam sağken dava açılmıştı.)müteahhittin emlakçısı devamlı beni arayıp anahtarı vermemi istiyor.(tapu benim adıma geçti).müteahhit başsağlığı dilemediği gibi benimle hiçbir şey konuşmadı sözleşme gibi bir şey de olmadı. mirasçısı olarak benim sorumluluğum ne? anahtarı vermen gerekiyor mu? üstelik 3,5 sene geçti hala yıkılmadı bundan sonra da yıkılacak gibi görünmüyor ümidim yok. ne olur beni aydınlatın emlakçı beni acımla bile bırakmıyor. teşekkürler iyi çalışmalar.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili olarak bir avukata danışmanız sizin için faydalı olacaktır. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  18 Nisan 2014, Cuma 16:20:21

  MUSTAFA SAGLAM : Bizim evler de fark ettim tünel kalıp oldugu için duvarları ince deprem tarafından sakıncalımıdır

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili bilgiye Buraya tıklayınız adresinden ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için inşaat mühendislerine danışmanız sizin için faydalı olacaktır. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  18 Nisan 2014, Cuma 16:09:24

  semra kaya : Tebernüş bey çok soruma çok hızlı cevap verdiniz, teşekkür ederim. Yatırım amaçlı aldığım için almayı düşünüyorum.Innovia 4 mü soyak evostor üzerine mi yoğunlaşayım sizin düşüncenizi bilmek istiyorum..

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Hangisinin kira çarpanı düşükse onu tercih edin...

  18 Nisan 2014, Cuma 15:48:31
  12 3 4 5 »
  Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , atakent müstakil evler nasıl , Brooklyn park fikirtepe , inşaat firması komisyon alır mı , kiptaş hadımköy 5.etap , kiptas hadimkoy 3.etap başvuru sayisi , Evi idari yoldan tahliye , ege yakasi tebernus , içerenköyün geleceği , 50 bin peşinatla ev , izalei şuur davasıyla beykoz da Satılık arsa , bizim evler 4 , sıfır daire alırken dikkat edilecek hususlar , park city , müşterek arazi paylaşımı , beylikdüzü oturmak için nasıl bir yer , nef 11 , lavida park evleri , beykoz life city iskan sorunu , okmeydanı kentsel dönüşüm , emlak gyo bahçekent projesi , müteahhite dava açma , batışehir teslimleri , aklandia termal resort , iskanı olmayan dairelerin akibeti ne oldu , kayasehir hadimkoy arasi ,