Tüketici - hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi devre

"" Arama Sonuçları

Tebernüş Kireçci Sorularınızı Yanıtlıyor

www.tebernuskirecci.com.tr'ye soru sorma kriterleri

 • 1) Tebernüş Kireçci sorulan her soruya yanıt vermekle mükellef değildir.
 • 2) Soru sormadan önce sitenin arama bölümünde araştırma yapın. Daha önce sorulan soruların aynısına ya da benzerine yanıt verilmeyebilir.
 • 3) Hukuk alanındaki soruları Avukat Hilal Bayram'a, vergi alanındaki soruları Ahmet Korkmaz'a sormanız gerekir.
 • 4) Soru sorarken metrekare, fiyat, ödeme tablosu gibi detaylara mutlaka yer verin.
 • 5) Soru sorarken ifadelerin düzgün ve imla kurallarına uygun olmasına özen gösterin. Tamamı büyük harflerle yazılan sorular. Okunmadan silinir ve yanıtlanmaz.
 • 6) Bu sitede yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Sitedeki bilgiler baz alınarak yatırım yapılırsa oluşacak zarardan site yayıncıları sorumlu değildir.

 • *
  *

  *
  Örnek: 5X21234567
  * Bu hizmet ücretsizdir.
  * Cep telefonunuzu başında 0 olmadan yazınız.
  Sorunuzun cevaplanabilmesi için şifreyi girmeniz gerekecektir.
  guvenlik
  Geçmiş sorularda arama yapabilirsiniz.

  emine öz : hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi devre tatil grubuna girer mi, bir termal şirketiyle yaptığım sözleşmede hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi adında sözleşme imzaladım. bu konuyla ilgili tüketici mahkemelerinin görevli olmadığını söyledi avukatım. yanlış mı bilgilendirildim.

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Konu ile ilgili olarak farklı avukatlara danışmalısınız. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  16 Nisan 2014, Çarşamba 14:39:17

  emine öz : Merhabalar,2011 yılında bir termal tesisten ( Ankara) den 1+1 iki adet devre mülk aldım. elimizde iki adet hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi var. tesisin bitirilip mefruşatıyla birlikte teslim edileceği tarih 2013 aralık ayı olmasına rağmen tesis hala inşaat aşamasında... sözleşmeden cayma hakkım mevcut mudur? sözleşme noter huzurunda yapılmadığı için geçersiz sayılıp paramın iadesini talep etmem mümkün müdür? paramı almak için tek yol Tüketici Mahkemesine dava açmak mı yoksa Gümrük ve Ticaret bakanlığı Piyasa Gözetimi Gen. Müd.' ne dilekçe yazıp ekine de sözleşmeden dönmek istediğime dair noter kanalıyla ilgili tesise çekeceğim ihtarnameyi de ekleyerek göndersem bir sonuç alabilir miyim. kaybettiğim para tam olarak 24 bin lira... yani 1+1 dairenin on günlük kullanımı için 12 bin liralık iki tane sözleşmem var... biz bu tesisle sözleşmeyi tatil yapmak için de yapmadık maalesef, tesisin sahibi bize 2011 yılında 24 bin lira verirsek 2013 yılının en geç mart ayında 48 bin lira olarak geri vereceklerini söyledi... biz de karlı bir iş olacağını düşünerek girdik. ancak bir senedir tesisin sahibini aramamıza rağmen bizi sürekli oyalayıp duruyor. daha 28 yaşındayım termal tesiste tatil yapmak gibi bir hayalim hiç olmadı. Lütfen yardım edin. en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Umarım sorunuzun yanıtını Buraya tıklayınız adresinde bulabilirsiniz. (Yanıtlayan: Işıl Seren Keskin)

  04 Nisan 2014, Cuma 14:53:22

  caner demirbas : merhaba, imara açık olmayan bir yerde bir proje satışı yapmayı planlıyoruz. Fakat alıcıya bunu sözleşme ile beyan edeceğiz, yani bu bölge imara açılınca projeniz başlayacaktır diye. Alıcıda bunu kabul edecek. Sorum ise şudur; imarı olmayan bir tarlaya ait bir proje satışı yaptığımızda, herhangi bir şikayet durumunda , dolandırıcılık veya başka şartlar altındaki durumda hapis cezası olur mu? Sorumu yanıtlarken hangi kanuna göre olduğunu da yazarsanız sevinirim.

  Hilal Bayram : Tüketici yasasında yapılan ve mayıs ayında yürürlüğe girecek olan düzenlemeye göre böyle bir satış yapmanız mümkün olmayacak....

  26 Mart 2014, Çarşamba 14:41:14

  habibe yılmaz : merhaba işbankasından ticari kredi çektik 4 yıl vadeli,2yılını ödedikten sonra erken kapatmak istediğimizde bize yüzde 5 erken ödeme komisyonu istediler. hiçbir bankanın almadığını söylememize rağmen zorunlu diyorlar bunu ödeyip tüketici haken heyetine gittiğimizde geri ödenme olasılığı nedir.banka tüketici heyetine biz 15 günde cevap veririz sonra mahkeme sürecine girer eğer siz haksız olursanız mahkeme masraflarını siz karşılarsınız diyor böyle bir uygulama varmı yardım rica ederiz

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Bildiğim kadarıyla tüm bankalar erken ödeme cezası alıyor... Siz bu alanda uzman bir avukatın kapısını çalın.

  24 Mart 2014, Pazartesi 15:08:25

  melek kırkgöz : merhaba hilal hanım sorum kullanmadığımız halde sözleşme imzalamadığımız halde sadece telefonla kimlik bilgilerimi vererek internet sözleşmesi oluyor mu bağlandınıda bilmiyorduk icra kağıdı geldi 500tlye yakın ne yapmalıyız

  Hilal Bayram : tÜKETİCİ hAKEM hEYETİNE BAŞVURMALISINIZ.

  13 Mart 2014, Perşembe 18:26:51

  harun acar : garanti bankasından kullandığım konut kredisi iiçin kesilen dosya masrafı ve ekspertiz ücreti (1100 tl) iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdum.banka muhtemelen tüketici mahkemesine taşıyacak ödemek istemeyecektir.tüketici mahkemesinin banka lehine karar vermesi sonucunda tarafıma ödeme çıkma ihtimali varmı acaba bunu öğrenmek istemiştim.

  Tebernüş Kireçci : Bu kadar ön yargılı olmayın... Sonuçta mahkemenin dediği olur...

  13 Şubat 2014, Perşembe 16:17:51

  FİKRET KELEŞ : Tebernüş bey merhaba, İstanbul Saraylarında Hisar bloklarından daire aldım ve Sinpaş teslimi geçen ay gerçekleştirdi. Teslim sonrasında ise daireye ilişkin sorunlarımıza gerçekten çok hızlı bir şekilde çözüm getirdiler ve ayrıca bunu yaparken yaklaşımlarıda müşterinin memnuniyetini sağlayacak şekilde son derece olumlu bir tarzda gerçekleşti. Yani hiçbir şekilde oyalama, zaman kazanma gibi yöntemler olmadan söz verdikleri şekilde konuyu ele alıp problemi hallettiler. Bugüne kadar Sinpaş'ın satış sonrası ile ilgili birçok şikayet olduğunu duymuştum.Ancak firmanın şu anda çok farklı bir yaklaşımı ve bu konuda gerçekten çok iyi çalışan bir ekibi var. Açıkçası ben umduğumdan çok daha iyi bir ilgi gördüm ve kendilerine teşekkürler ediyorum Şikayetlerimizi yazdığımız gibi firmalar kendilerini bu konularda geliştirdiklerinde bunların da aynı şekilde takdir edilip herkesle paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Ve size de sitenizin bu bağlamda firmaların hizmet kalitelerini arttırmalarını yardımcı olmasından dolayı ( sosyal medyada ki eleştirilerin cok etkili olduğu kesin artık günümüzde ) bir tüketici olarak teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim.

  11 Şubat 2014, Salı 15:10:54

  çelebi akyıldız : merhaba tebernüş bey, ınnovıa suıteden 60 gün önce almış olduğum 15 günlük kullanım için hala Satış Sözleşmem verilmemiş olup ; alırken en geç 30 gün içerisinde verileceği söylenilmişti.Şu anda geldiğimiz nokta itibariyle tüketici haklarının bu konudaki firmaya CEZAİ YAPTIRIMI nedir?syglarımla...

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Emin olun bilmiyorum. Sorunuzu Avukat Hilal Bayram'a sorar mısınız...

  29 Ocak 2014, Çarşamba 19:28:13

  Samet Yeniay : Merhabalar.. 22.11.2013 Tarihinde bir bankadan 90.000 TL kredi kullandım.. 920 TL dosya masrafı adı altında tarafımdan ücret alındı.. Tüketici mahkemesine başvuru yapacağım. 1167 TL den az olduğu için kaymakamlığa dilekçe vericem. Ancak İkamet ettiğim ilçenin kaymakamlığına mı yoksa evi aldığım ilçenin kaymakamlığına mı dilekçe vermem gerekiyor bilmiyorum.? Birde iade alma ihtimalim var mı.? Teşekkürler..

  Ahmet Korkmaz : merhaba, ikamet ettiğiniz ilçenin kaymakamlığına başvurmanız gerekmektedir.Geri iade alanları okuyoruz, umarım sizde geri alabilirsiniz.

  28 Ocak 2014, Salı 10:10:32

  GÜLAY BOZKAYA : Değerli HİLAL HANIM. İnnovia 4 e 2011 girdim teslim geçikeceğinden dolayı güvenim de sarsıldığı için haziran 2013 te fesh sözleşmesi imzaladım.6700 tl ceza i şart uygulandı kalan 63000 tl(Atmışüçbin) dairem EKİM ayında başka birine satıldığı halde iade edilmedi.17 aralık ödenecek sonra 24 aralık ödenecek ,sonra yılbaşından sonra ödenecek dendiği halde hala paramı alamadım. Sözleşmede daire yeni birine satıldığından itibaren bir ay içinde ödeme yapılır maddesi var.paramı nasıl alabilirim.teşekkür ederim.

  Hilal Bayram : Alacak için senet aldıysanız.icraya koyun. Senediniz yoksa Tüketici mahkemesinde alacak davası açabilirsiniz. Bu arada cezai şartta alamazlar.

  10 Ocak 2014, Cuma 18:00:00

  erkan güneş : iyi gunler. bimeks elektronik mağazasından, beğendiğim bir tane laptop satın aldım. satın alırken kontrol yapıyormusunuz dıye sordum. kendılerı, kurulum parası aldıklarını söyledıler. bende bilgisayarı alıp eve getirdim. kutuyu açıp bilgisayarı çalıştırdığımda ekranın içten kırık olduğunu farkettım. yaklaşık bir saat sonrasında aynı mağazaya giderek, aldığım ürünün kırık olduğunu söyledim, kendilerininde "yapabıleceğimiz hiçbirşey yok servise göndereceğiz" dedıler. servisten gelen yanıt "kullanıcı hatası " cevabını aldım ve tamir parası istediler. bu durumda yapabileceğim bir şey var mı ? aynı zamanda bu durumu mail yolu ile müşteri temsilciliğine anlattığımda olumsuz cevap aldım. halen daha bilgisayar serviste ve hiçbir işlem yapmıyorlar. sizce ne yapmalıyım? ürünü sağlam teslim etmek mağazanın sorumluluğunda değilmidir.. yardımcı olabilirmisiniz ?

  Hilal Bayram : Geç kalmadan Kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

  09 Ocak 2014, Perşembe 21:51:26

  Murat İNCESU : slm. iş bankasından kullanmış olduğum konut kredisinden dosya ve ekspertiz masrafı alındı. Yaklaşık 2 yıl taksitlerimi ödedim faizlerin düşmesinden dolayı aynı bankadan kalan borcum üzerinden kendi isteğim üzerine yeniden yapılandırdım. İş Bankası bu yapılandırmadan dolayı benden 950,00 TL ikinci kez ( nakit ) masraf aldı. kesilen Dosya masrafı ,ekspertiz masrafı, Yapılandırmadan dolayı nakit ödediğim 950,00 TL yi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı müracaat ederek geri alabilir miyim. teşekkür ederim iyi çalışmalar. SAYGILARIMLA

  Tebernüş Kireçci : Selam. Rica ederim. Şansınızı zorlayın. Sonuçta taş atıp kolunuz yorulmayacak. Bir dilekçe yazacaksınız.

  08 Ocak 2014, Çarşamba 01:52:48

  ismet demir : Tebernüş bey selamlar; yakın bir dostum evini satılığa çıkardı. Kat hisseli tapuymuş ve krediye uygun değilmiş. evin istediği para 145 bin tl. benim nakitim 100 bin tl civarında. lazım olan parayı tüketici kredisinden kullansan zarar edermiyim, saygılarımla

  Tebernüş Kireçci : Selam. Dostla alışveriş yapmak zor iştir. Banka kredine uygun olmayan evlerin prim potansiyeli az olur...

  07 Ocak 2014, Salı 13:34:12

  Mehmet Gemici : .... adlı şirket sitemizde ısıpayölçerin saatlerinin okunması faturalandırması işlemini yapmaktadır fakat faturalardan ilkinde saat üzerindeki seri numarası ile fatura üstünde yazan saat seri numarasının farklı olduğunu gördüm bu durumu kendilerine ilettik falan çözüm bulmadıkları gibi dilediğin yere şikayet et diyerek küstahça cevap verdiler. Bu durumda Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'ne başvursak bir sonuç alabilir miyim? Ya da izlemem gereken yol nedir?

  Tebernüş Kireçci : Bence şansınızı deneyin.

  26 Aralık 2013, Perşembe 20:29:02

  Mert Aydın : Merhaba Hilal hanım,30.09.2012 tarihinde Bulut inşaat Gümüş City projesinden satış vaadi sözleşmesi ile 75.000 tl ödeyerek 1+1 daire aldım.sözleşmede yazan teslim tarihi 20.09.2013 diye belirtilmektedir. Fakat projenin henüz inşaat ruhsatı bile bulunmamaktadır.belirtilen tarihte teslim edilmediği için projeden çıkmak ve zararımın karşılanmasını istiyorum bunun için nasıl bir hukuki süreç başlatabilirim.bu tür davalar hakkında tecrübeli bir avukata yönlendirirseniz sevinirim.Saygılar...

  Hilal Bayram : Tüketici mahkemesinde dava açıp ödediğinizi faiz ve masrafı ile talep edebilirsiniz.. hilalbayram@emlakkulisi.com.tr den bana ulasabilrsiniz...

  20 Aralık 2013, Cuma 17:19:02

  Fatih ALICIOĞLU : Sayın Tebernüş Kireçci, 1995 yılında yapımı biten ve aynı yıl müteahhitten aldığım konut için 2007 yılında yaptırdığımız tespit sonucunda göçme durunda çıktı. Bu nedenle Belediye aleyhine idare mahkemesinde, Müteahhit aleyhine tüketici mahkemesinde açmış olduğumuz davalardan belediye ye açılan 80.000 TL istemli davayı kısmi olarak kazanarak 41.350 TL. aldık. Müteahhit le olan dava devam etmektedir. 2007 dava açılış tarihinden itibaren oluşacak kira kaybı veya kirada geçen sürenin de tazminini istedik. Bilirkişiler kira kayıplarını isteyemeyeceğimiz yönünde görüş bildirdi. Kirada geçen süre (banka makbuz ve kontratım var) veya kira kayıplarımı bu davanın içinde talep etmem doğrumu dur. Başka bir dava açarak mı talep etmem gerekir. Saygılarımla

  Tebernüş Kireçci : Sorunuzu Avukat Hilal Bayram'a sorar mısınız...

  14 Aralık 2013, Cumartesi 12:34:59

  mine dalkıran : Merhaba Hilal Hanım 2009 yılında bankadan konut kredisi çektim. 1.366.00 tl masraf ödedim. masrafın iadesi ile ilgili olarakda tüketici haklarına başvurdum. 09.09.2013 tarihli hakem heyeti kararına göre masrafın tarafıma iade edilmesi kararı elime ulaştı. Ancak şimdi ne gibi bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum karar çıkalı 2 ayı geçti bankadan tarafıma herhangi bir belge yada mahkeme çağrısı gelmedi limit fazla olduğu için davayı benimmi açmam lazım parayı nasıl alabilirim teşekkürler

  Hilal Bayram : 1.100 TL hakem heyetleri için 2000 tl ye yukseldi. ancak sizin kararınızı bu durum kapsamaz.. ilamsız icra yapın itiraz ederlerse itirazın iptali davası açabilirsiniz. Avukat vasıtası ilede takip edebilirsiniz..

  14 Kasım 2013, Perşembe 13:58:11

  Murat turan : tebernüş bey merhabalar; istanbul'daki konut projelerinde durgunluk emareleri olduğu sürekli dillendirilmekte, gazete tv reklamlarını incelediğimde sübvansiyonlu faiz oranı uygulayanlar, siz yeterki evi alın peşinatı bir ara alırız diyenler hatta satış fiyatında indirime gitmeye başlayanlar bile mevcut. bu bilgiler ışığında konut kredisi pazarını incelemeye aldım ve son 5 seneye baktığımda merkez bankasının açıkladığı konut kredi plasman bakiyesi ilk bu yılın ilk 10 ayında toplam 20 milyar tl artarak tüm zamanların rekorunu kırmış bulunmakta. bankacılık sektörünün kuvvetli bir şekilde desteklediği ve tüketici talebinin yoğun olduğu bir sektörde satış sıkıntısı emareleri görmek sizin açınızdan nasıl yorumlanabilir. benim değerlendirmem sektörde fiyat artış beklentilerinin son bulduğu ve uzun vadeli bir durgunluğa girdiğmiz. değerli yorumlarınızı bekliyorum

  Tebernüş Kireçci : Merhaba. Bence tam olarak öyle değil. 20 milyar TL artış varsa konuta talep olduğu anlamına gelir. Ama insanlar makul fiyattan almaktan yana. Tüm melese bu. Kimse doymuş fiyattan ev almak istemez. Bu piyasada eksi bakiyeleri de görmüş birisi olarak talebin gayet canlı olduğunu görüyorum. Doymuş fiyattan satmaya çalışanlar finansal açıdan hangi cazip kampanyayı yaparlarsa yapsınlar sonuç alamıyorlar.

  11 Kasım 2013, Pazartesi 15:42:22

  Murat özkandan : ağustos2012 yılında konut kredisi çektim banka benden 1600 TL dosya masrafı aldı şimdi ben bu doya masrafını bankadan geri alabilmek için tüketici hukuk mahkemesine dava açtım ama hakim dosyanın bilir kişiye gitmesi gerektiğini ve dört hafta içinde mahkemeye 466TL ödenmesini gerektiğini söyledi acaba bu dosyayı bilir kişiye yollasam davayı kazanabilirmiyim yoksa banka bu 2012 yılından sonra çekilen konut kredi dosya masraflarını geri ödemiyormu teşekkürler iyi çalışmalar.

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Sonuna kadar mücadele edin. Mutlaka kazanırsınız. Bankalara açılan davaları tüketicilerin önemli kısmı kazanıyor.

  10 Kasım 2013, Pazar 13:15:39

  Mehmet Soydan : Tebernuş bey, bir projenin sözleşmesinde, alıcı bir kısım para ödedikten sonra daireyi almaktan vazgeçerse cayma cezası olarak müteahhitin sadece o ana kadar ödenen paranın %25'ini kesmekle kalmayacağını belirtiliyor, dairenin anlaşma yapılan toplam bedelinin tamamının %25'inin ceza olarak kesileceği şartı koşuluyor. Yani daire 500.000 diyelim. 100.000 ödediniz, sonra vazgeçtiniz, 25.000'ini kesip 75.000 size geri öderim demiyor. 500.000'nin %25'i yani 125.000'ini keserim diyor. Dolayısıyla ödemiş olduğunuz 100.000'e komple el koymakla kalmıyor, ayrıca icrayla sizden 25.000 daha isteyeceğini söylüyor. Öğrenmek istediğim,bu normal, genelde uygulanan ve tüketici yasalarına uygun bir uygulama şekli midir? teşekkürler

  Tebernüş Kireçci : Rica ederim. Hangi proje ve şirket olduğunu merak ettim. İşin hukuki kısmını Avukat Hilal Bayram'a sorar mısınız...

  06 Kasım 2013, Çarşamba 00:57:28
  Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Kiptaş hadımköy 3.etap , şelale evleri tebernüş , bahçeşehir loca , oyak sitesi Ayazağa insaat , deli̇kli̇kaya mevki̇i̇nde 3 katli vi̇lla , köylerde kentsel dönüşüm , kiptaş hadimkoy 3.etap tebernus , celaliyeden arsa alınır mı , olimpiyat sitesi halkali , tekirdag saraya acilacak imar alanlari , areon andonos , küçükyalı altıntepe kiralık daireler , daireyi iade etme , saglıkkent son durum , makromtek tuzla projesi , faizsiz konut projeleri , tebernüş yeşil koru , ardıçlı evler koku , müteahhit iskan almıyor ne yapmak lazım , ağaoğlu my town ıspartakule fiyat , Temkin insaat , şile toki evleri , çintemani projesi , vaditepe kiptaş yorumlar , kadıköy emsal değer , tapuda otopark şerhi ,